Barbunya Piyaz Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Barbunya Piyaz Tarifi ve Malzemeleri

Barbunya piyaz yemeği, günümüzde daha çok batı bölgelerde yapılan bir yemektir. Aslında bu yemeğin ülke içerisinde batı kesimlerde yapılmasının nedeni, doğu bölgelerde barbunya tüketiminin oldukça eksik olmasıdır. Barbunya piyazı, insanlarda çok büyük bir protein kaynağıdır. Protein açısından oldukça zengin olan bu yemeği, spor yapan insanların bol bol yemesi oldukça faydalı olacaktır. Çünkü içerisindeki protein, vücut gelişiminde çok büyük etkiler yapacaktır. Barbunya piyaz yemeğinin, yapılışı diğer yemeklere göre oldukça kolaydır. Fakat malzeme açısından bu yemek biraz çeşitli olabilir. Bu yemeğe eklenen tüm malzemeler son derece etkili olarak yemeğe ayrı bir lezzet katmaktadır. Barbunya piyaz yemeği yaparken malzeme miktarına dikkat etmelisiniz. Çünkü yapılan yemek içerisindeki malzemelerden bazıları aşırı fazla bazıları ise eksik olduğu zaman çok ciddi lezzet kayıpları meydana gelecektir.

Barbunya piyaz için malzemeler
  • Bir su bardağı kadar barbunya,
  • Bir adet kırmızı biber,
  • İki adet orta boy domates,
  • Bir tutam maydanoz,
  • Bir miktar tuz ve zeytinyağı,
  • Kırmızı pul biber ve isteğe bağlı olarak diğer malzemeler,
  • Bir adet kuru soğan,
  • Bir miktar nar ekşisi ve yarım limon,
  • Son olarak iki adet yeşil biber
Bu malzemelerin hazırlanması sonrasında sizlerde barbunya piyaz yemeği yapılışına geçebilirsiniz. Bu yemek için vereceğimiz tarifi ile dört kişilik barbunya piyaz yapabilirsiniz ve bu yemeğin toplam yapılış süresi 1.30 saat sürecektir. Bunun için yemeğinizi sıcak sıcak tüketmek için zamanını bu süreye göre ayarlamalısınız.

Barbunya piyaz nasıl yapılır?

Bilindiği gibi fasulye, barbunya gibi besinler pişirilmeden bir gün önceden suya koyulur ve bu ürünler bir gün boyunca suda bekletilir. Sizlerde barbunyaların yumuşaması için ve gazının gitmesi için bir gün önceden suya koyun ve ıslatın. Daha sonra ise barbunyalar yumuşayıncaya kadar bol bol haşlayarak haşladığınız barbunyaların suyunu süzün. Böylece barbunyalar, barbunya piyaz yemeğinde kullanılmak için hazır.

İkinci aşamada ise biberleri, soğanları ve maydanozu özenle yıkayalım ve bir tahta yardımı ile yemeklik olacak şekilde hepsini ayrı kaplara doğrayalım. Sebzelerin hepsini doğradıktan sonra ise domateslerin kabuklarını sırayla soyarak bu sebzeyi de ince ince doğrayalım. Bu aşama sonrasında barbunyaları bir kap içerisine alarak daha önceden doğramış olduğumuz sebzelerin tümü ile sırayla karıştıralım.

Bu karışımı yaptıktan sonra malzemelerde bahsettiğimiz baharatları da sırayla atalım ve iyice karıştıralım. Böylece barbunya piyaz hazır. Zeytinyağı ve nar eksini de eklemeyi unutmamalısınız.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Antalya Piyazı Tarifi ve Malzemeleri

Antalya Piyazı Tarifi ve Malzemeleri

Antalya Usulü Piyaz Tarifi ve Malzemeleri

Antalya Usulü Piyaz Tarifi ve Malzemeleri

Piyaz Kaç Kalori?dir?

Piyaz Kaç Kalori?dir?

Piyaz Tarifi ve Malzemeleri

Piyaz Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Fasulye Piyazı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Fasulye Piyazı Tarifi ve Malzemeleri